Apple rozważało porzucenie procesorów Intela w Makach?

 
 

Apple rozważało porzucenie procesorów Intela w Makach?

 
Apple rozważało porzucenie procesorów Intela w Makach?
Na to wygląda i całkiem możliwe, że nadal tak jest. Pytanie tylko: jakie procesory miałyby trafić na pokład komputerów firmy z Cupertino?

Apple rozważało porzucenie procesorów Intela w Makach?

Apple od wielu lat stosuje procesory bazujące na architekturze ARM we własnych urządzeniach przenośnych z iOS na pokładzie. Wraz z iPhonem 5 firma z Cupertino poszła nawet o krok do przodu. Smartfon wyposażono w układ A6, który jest pierwszym procesorem opracowanym od podstaw przez Apple (inna sprawa, że produkcją zajął się Samsung). Czy jednak firma z Cupertino zamierza z czasem stosować własne procesory w komputerach Mac?

Całkiem możliwe i są na to dowody! Businessweek raportuje, że w rok po śmierci Steve'a Jobsa - jednego z założycieli Apple i pełniącego przez wiele lat funkcję CEO - firma z Cupertino rzeczywiście rozważała przesiadkę z intelowskich procesorów na coś innego.

W raporcie czytamy Apple rozważało również porzucenie Intela w komputerach Macintosh, powiedziały dwie osoby będące w temacie. Choć przejście byłoby trudne i na pewno niewykonalne w krótkim czasie, tak pozwoliłoby Apple na późniejsze rozróżnienie ich laptopów oraz desktopów od produktów konkurencji z układami Intela i Windows".

Pamiętamy, że Apple przeszło na architekturę Intela w 2005 roku (a na dobre rok później) porzucając wcześniej stosowane PowerPC od IBM. Co ciekawe, prace poprzedzające ten krok rozpoczęły się znacznie wcześniej. Nad procesem przejścia na architekturę Intela pracował w sekrecie od wielu lat jeden z inżynierów Apple - John Kullmann.

Czy więc z czasem Macbooki i Maki będą rzeczywiście napędzane procesorami opartymi na architekturze ARM? Jest to całkiem możliwe. Tym bardziej, że Apple prawdopodobnie posiada prototypy tego typu komputerów we własnych laboratoriach. Już w zeszłym roku japoński serwis Macotakara raportował, że Apple rzeczywiście testuje Macbooka Air wyposażonego w procesor ARM, dokładnie w układ A5, który znamy chociażby z iPada 2.

Apple rozważało porzucenie procesorów Intela w Makach?

Nawet jeśli to prawda (a pewnikiem tak jest), to nie oznacza to, że komputery Mac z układami ARM trafią na rynek na przykład za rok (choć wcześniej pojawiały się takie plotki). Tego typu proces jest bardzo skomplikowany, głównie za sprawą zgodności z oprogramowaniem. Przejście z jednej architektury na drugą wiąże się początkowo z zapewnieniem wsparcia dla starszej z nich. Tak Apple uczyniło wraz z przesiadką na procesory Intela. Systemy z rodziny Mac OS X (do Snow Leoparda włącznie) posiadały narzędzie Rosetta umożliwiające rozruch starszych aplikacji. W nowych wersjach Mac OS X już nie znajdziemy tego emulatora, ale był on obecny przez kilka pierwszych lat po przejściu na architekturę Intela.

Źródło: Businessweek, fot.: Apple

Piszę poprawnie po polsku!

 
Portator
Ranga: Redaktor
Liczba postów: 3.458
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 2
Pomógł: 6
04.10.2012, 16:35
Odpowiedz
 
Reklama: System reklamy TestTemat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook