Do 2015 roku 60 proc. ludzi na świecie będzie online

 
 

Do 2015 roku 60 proc. ludzi na świecie będzie online

 
Do 2015 roku 60 proc. ludzi na świecie będzie online
Polska znalazła się wśród globalnych liderów, jeśli chodzi o subskrypcje z wykorzystaniem sieci mobilnych.

Do 2015 roku 60 proc. ludzi na świecie będzie online

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) opublikował pierwszy raport "The State od Broadbank 2012: Achieving Digital Inlusion For All". W zestawieniu obejmującym 177 państw uwzględniono informacje dotyczące rozwoju szerokopasmowego internetu, infrastruktury związanej z szybką transmisją danych oraz stosowanych technologii telekomunikacyjnych i internetowych.

Raport wskazuje na ogromne zwiększenie się w ostatnich latach ilości gospodarstw domowych mających dostęp do sieci. Jak szacują eksperci ITU, do 2015 roku 60 proc. globalnej populacji będzie korzystało z internetu. Analitycy ITU szczególną uwagę zwracają na rolę mobilnego dostępu do internetu.

Pod koniec 2011 roku odnotowano większą ilość subskrypcji z wykorzystaniem mobilnego dostępu do sieci niż w przypadku sieci stacjonarnych. Warto wspomnieć, że coraz więcej Polaków korzysta z sieci mobilnych umożliwiających dostęp do internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego czy tabletu. Polska znalazła się w światowej czołówce, zajmując wysokie 15. miejsce w zestawieniu (na 177 badanych państw), jeśli chodzi o subskrypcje z wykorzystaniem sieci mobilnych.

Do 2015 roku 60 proc. ludzi na świecie będzie online

Według danych zawartych w raporcie, ok 15 proc. populacji na świecie jest posiadaczem smartfonów i liczba ta stale rośnie. Natomiast, jak wskazują szacunki Ericsson (2012), do 2017 roku spodziewana ilość smartfonów na świecie wyniesie 3 miliardy. W Ameryce Południowej tego typu urządzenia mogą stanowić nawet połowę sprzedawanych telefonów do 2016 roku. Ich popularność rośnie również gwałtownie w regionie azjatyckim, gdzie tylko Chiny odpowiadają za 48,2 proc. jednostkowej sprzedaży.

Z końcem 2011 roku z internetu korzystało 2,26 miliarda osób. Można więc powiedzieć, że 1/3 globalnej populacji jest obecnie online. Jednak, jak szacują eksperci Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, do 2015 roku odsetek osób mających dostęp do sieci może wynieść nawet 60 proc.

Zwiększająca się liczba użytkowników sieci ma odzwierciedlenie nie tylko w przygotowywaniu odpowiedniego zaplecza technologicznego, ale także zmienia sposób komunikacji między użytkownikami sieci. Jak wskazują dane zawarte w opracowaniu ITU, angielski może wyraźnie zdominować inne języki występujące w globalnej komunikacji w sieci i to już do 2015 roku. Eksperci organizacji przyjrzeli się również ilości języków, które są wykorzystywane w komunikacji internetowej. Przykładowo wśród języków rozpoznawanych przez Wikipedię znalazło się 285. Jeśli chodzi media społeczniościowe, na LinkedIn wyróżniono 17 języków, na Twiterze - 21, zaś na Facebooku - 70.

Źródło: ITU
Fot.: 123RF

Piszę poprawnie po polsku!

 
Portator
Ranga: Redaktor
Liczba postów: 3.458
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 2
Pomógł: 6
08.10.2012, 07:10
Odpowiedz
 
Reklama: System reklamy TestTemat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook