Google zakończył spór z wydawcami

 
Google zakończył spór z wydawcami
Niektóre pomysły koncernu z Mountain View budzą entuzjazm ogółu, ale są takie, które mają wielu przeciwników. Wirtualna biblioteka to jeden z nich.

Google zakończył spór z wydawcami

Od kilku już lat Google pracuje nad projektem o nazwie Google Books, w ramach którego digitalizuje dorobek kulturowy ludzkości. W tej chwili zbiór liczy już ponoć 15 milionów książek. Nie ma problemu z pozycjami, do których już wygasły prawa autorskie i te dostępne są w całości. Jednak w przypadku innych pozycji protestują wydawcy i autorzy, co jest zresztą zrozumiałe.

Już w sierpniu była informacja o proteście amerykańskiej Gildii Pisarzy, która jest przeciwna projektowi Google'a - temu, że koncern wykorzystuje w nim okładki książek i udostępnia fragmenty do przeczytania. Gildia zażądała odszkodowania w wysokości 750 dolarów od każdej zeskanowanej książki, argumentując, że jest to projekt o charakterze komercyjnym. Dodajmy, że Google przekierowuje także użytkowników do księgarni internetowych, gdzie mogą kupić książki objęte prawem autorskim.

Google zakończył spór z wydawcami

A tymczasem PAP donosi, że Google udało sie zażegnać spór ze Stowarzyszeniem Pisarzy Amerykańskich (AAP), który rozpoczął się w 2005 roku. Do porozumienia pomiędzy stronami doszło poza salą sądową i dlatego jego szczegóły nie są znane. BBC informuje jedynie, że amerykańscy wydawcy będą mogli decydować, które dzieła znajdą się w wirtualnej bibliotece.

Nadal pozostaje do rozwiązania konflikt z Gildią Pisarzy.

Źródło: PAP
Fot.: Dreamstime

Piszę poprawnie po polsku!

 
Portator
Ranga: Redaktor
Liczba postów: 3.458
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 2
Pomógł: 6
06.10.2012, 16:33
Odpowiedz
 
Reklama: System reklamy TestTemat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook