Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)

 
 

Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)

 
Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Wstęp

W naszym świecie rodzaj odpowiedzi, którą otrzymasz na nurtujące Cię pytanie, zależy od sposobu, w jaki je postawisz. Ten dokument nauczy Cię, jak formułować pytania, aby otrzymać w pełni satysfakcjonującą odpowiedź.

Oprogramowanie open source jest już powszechnie dostępne. Możesz uzyskać pomoc z nim związaną od doświadczonych użytkowników, nie tylko od autorów. To dobra sprawa; użytkownicy są dużo łagodniejsi wobec początkujących. Poniższe rady przydadzą Ci się zarówno w porozumiewaniu się z autorami, jak i doświadczonymi użytkownikami.

Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uzmysłowić, jest to, że lubimy zawiłe problemy oraz dobre, zmuszające do zastanowienia pytania. Gdybyśmy nie mieli takiego podejścia, nie byłoby nas tutaj. Gdy dostarczysz nam interesujące zagadnienie do rozgryzienia, możesz liczyć na naszą wdzięczność; dobre pytania są bodźcem do działania, są jak miłe prezenty. Takie zadania pomagają nam rozwijać umiejętności i często odkrywać rzeczy, na które nie zwracaliśmy wcześniej uwagi lub myśleliśmy o nich inaczej. "Dobre pytanie!" - jest dla nas prawdziwym komplementem.

Często mówi się, że reagujemy niechętnie lub opryskliwie na proste pytania. Czasem może to wyglądać, jakbyśmy odruchowo oschle traktowali i ignorowali tych 'nowych'. W rzeczywistości tak nie jest.

Nie zamierzamy poświęcać naszego czasu na odpowiedzi ludziom niechętnym do samodzielnego myślenia - odróbcie więc swoją pracę domową, zanim zadacie jakiekolwiek pytanie. Tacy ludzie są pożeraczami naszego czasu - zabierają go nam bez opamiętania, marnują każdą chwilę, którą moglibyśmy poświęcić innemu, bardziej interesującemu zagadnieniu lub osobie, która bardziej zasługuje na naszą odpowiedź. Tych pierwszych nazywamy 'łajzami' ('losers', z historycznych względów wymawiane często jako 'lusers').

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób chce korzystać z naszego oprogramowania i nie wszystkich interesują techniczne detale. Dla większości ludzi komputer jest jedynie narzędziem - w dosłownym tego słowa znaczeniu; interesują się innymi rzeczami i żyją po swojemu. Rozumiemy to i akceptujemy - nie spodziewamy się, że każdego zafascynuje to samo, co nas. Jednakże nasz styl odpowiedzi przeznaczony jest dla tych, którzy nieco interesują się tematem i gotowi są aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu problemu. To się nie zmieni. Nie powinno się zmienić - jeśli tak się stanie, staniemy się mniej efektywni w tym, co robimy najlepiej.

Jesteśmy (w większości) w pewnym sensie wolontariuszami. Poświęcamy nasz wolny czas, by odpowiadać na pytania, których liczba momentami wręcz nas przygniata. Więc musimy je ostro filtrować. W szczególności ignorujemy pytania ludzi, którzy wydają się być łajzami. Dzięki temu możemy efektywniej wykorzystać cenny czas na odpowiadanie ludziom, którzy na to zasługują.

Jeśli uważasz, że taka postawa jest wstrętna, poniżająca dla Ciebie bądź arogancka, zastanów się jeszcze raz. Nie błagamy każdego, żeby do nas dołączył - jednak większość z nas chętnie powita Cię w naszym gronie jako równego, jeśli tylko włożysz w to odpowiedni wysiłek. Próba pomocy ludziom, którzy nie są skorzy pomóc sami sobie, jest bezcelowa. Niewiedza jest zrozumiała i dopuszczalna, udawanie głupka - absolutnie nie.

Jak widać, o ile niekoniecznie trzeba być technicznie kompetentnym, aby przyciągnąć naszą uwagę, o tyle koniecznie trzeba prezentować podejście do kompetencji prowadzące - myślenie, skupienie, czujność oraz aktywne uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów. Jeśli nie możesz pogodzić się z takim rodzajem "dyskryminacji", zatrudnij kogoś i płać mu za techniczne wsparcie, zamiast prosić nas o bezinteresowną pomoc.

Jeśli zdecydujesz się jednak zwrócić do nas po pomoc, na pewno nie chciałbyś wyjść na łajzę. Najlepszym sposobem, by otrzymać szybką odpowiedź, jest pytać jak człowiek inteligentny, pewny siebie, posiadający wiedzę, któremu po prostu zdarzyło się szukać pomocy z tym jednym, konkretnym problemem.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:45
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Zanim zapytasz

Zanim wyślesz email z zapytaniem, zadasz pytanie na grupach dyskusyjnych czy też na innym forum, postaraj się znaleźć odpowiedź:

1. przeszukując sieć,
2. czytając dokumentację,
3. studiując FAQ,
4. eksperymentując,
5. zadając pytanie doświadczonemu koledze,
6. czytając kod źródłowy, jeżeli jesteś programistą.

Gdy będziesz zadawać pytanie, zaznacz, że zrobiłeś już wymienione powyżej rzeczy. Dzieki temu będziemy wiedzieć, że nie jesteś leniwy i nie marnujesz cudzego czasu. Jeszcze lepiej będzie, gdy przedstawisz, czego się dowiedziałeś dzięki "zaliczeniu" powyższych punktów. Lubimy pomagać ludziom, którzy pokazują, że potrafią się uczyć na pytaniach.

Próbuj znaleźć odpowiedź, używając wyszukiwarki Google do znalezienia fraz odpowiadających komunikatom o błędach, jakie dostałeś (i przeszukuj zarówno archiwa grup dyskusyjnych, jak i strony WWW). To może naprowadzić Cię na poprawki w dokumentacji bądź wątki na grupach dyskusyjnych, które przyniosą odpowiedź na Twoje pytanie. A nawet jeśli nie, to dodanie "przeszukałem sieć pod kątem wystąpienia tego komunikatu" do maila lub posta z prośbą o pomoc jest dobrym pomysłem.

Przygotuj pytanie. Przemyśl je. Im lepiej pokażesz, że włożyłeś wysiłek w próbę rozwiązania problemu zanim zapytałeś nas, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że rzeczywiście uzyskasz pomoc.

Nie zadawaj złych pytań. Jeśli pytanie, które zadasz, będzie oparte na błędnym założeniu, ktoś z nas (prawdopodobnie myśląc: "Głupie pytanie...") odpowie Ci krótko i dosadnie, mając nadzieję, że nauczysz się czegoś, jeśli dostaniesz to, o co prosiłeś, a nie to, co było Ci naprawdę potrzebne.

Nigdy nie zakładaj, że należy Ci się odpowiedź. Nie należy się - w końcu nie płacisz za to. Otrzymasz odpowiedź, jeżeli na nią zasłużysz - gdy zadasz solidne, interesujące i zmuszające do myślenia pytanie. Takie, które może wzbogacić wiedzę ogółu, a nie takie, które jedynie wyciąga od innych informacje.

Bardzo dobrym początkiem będzie wykazanie chęci współpracy w procesie rozwiązywania problemu. Zadając pytania typu: "czy ktoś może dać mi jakąś wskazówkę", "czego tu brakuje" lub "czy jest jakaś strona, gdzie mógłbym to sprawdzić", masz większą szansę na odpowiedź, niż gdyby pytanie brzmiało: "Proszę o przesłanie dokładnej procedury". Daje to pewność, że dokończysz proces, jeśli tylko ktoś Cię odpowiednio nakieruje.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:45
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Gdy pytasz

Starannie wybierz miejsce swojego zapytania. Prawdopodobnie zostaniesz zignorowany lub uznany za łajzę, jeśli:

* wyślesz swoje pytanie na forum, gdzie będzie ono "nie na temat" (off topic),
* wyślesz podstawowy problem na forum, gdzie oczekiwane są raczej zaawansowane techniczne pytania (lub odwrotnie),
* wyślesz to samo pytanie na zbyt wiele grup naraz,
* wyślesz na grupę post będący pytaniem do konkretnej osoby, która ani nie ma wobec Ciebie żadnych zobowiązań, ani nie jest odpowiedzialna za rozwiązanie Twojego problemu.

Zawsze odrzucamy pytania, które są źle sprecyzowane i niewłaściwie ukierunkowane. W ten sposób chronimy nasz kanał komunikacyjny przed rzeczami zupełnie niezwiązanymi z tematem. Raczej nie chciałbyś zostać zignorowany.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie właściwego forum. I znowu - Google i inne metody przeszukiwania sieci to Twoi przyjaciele. Użyj ich do znalezienia strony WWW projektu najbliższego temu, z którym masz problemy. Zwykle na takiej stronie będą odnośniki do FAQ oraz do list dyskusyjnych projektu wraz z archiwami. Te listy dyskusyjne są właściwym miejscem do szukania pomocy, jeżeli poprzednie starania (włącznie z przeczytaniem FAQ) nie przyniosły rozwiązania.

Wysłanie maila do osoby lub na forum, z którym nie jesteś zaznajomiony, jest dość ryzykowne. Na przykład zakładanie, że autor informacyjnej strony WWW zechce być Twoim darmowym konsultantem, jest błędne. Nie zakładaj optymistycznie, że Twoje pytanie będzie mile widziane - jeżeli nie jesteś pewien, albo wyślij pytanie gdzie indziej, albo się po prostu powstrzymaj.

Podczas wybierania grupy dyskusyjnej nie sugeruj się wyłącznie jej nazwą. Zerknij do FAQ lub opisu, aby upewnić się, że Twoje pytania będą na miejscu. Przeczytaj kilka archiwalnych wątków, aby wyczuć, jaki klimat panuje na grupie, zanim poślesz swój artykuł. Bardzo dobrym pomysłem jest przeszukanie archiwów grup lub list dyskusyjnych pod kątem odpowiednich słów kluczowych, zanim wyślesz pytanie.

Musisz dokładnie wiedzieć, o co chcesz zapytać! Jedną z najczęstszych pomyłek jest zadawanie pytań dotyczących interfejsu programowania w systemach Unix bądź Windows na forach przeznaczonych do dyskutowania o języku programowania, bibliotece lub narzędziach dotyczących obu tych systemów. Jeżeli nie rozumiesz, dlaczego jest to poważny błąd, najlepiej powstrzymaj się z zadawaniem jakichkolwiek pytań do momentu, gdy stanie się to dla Ciebie jasne.

Generalnie pytania skierowane na właściwie obrane publiczne forum mają większą szansę na użyteczną odpowiedź. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest po prostu większa liczba potencjalnych odpowiedzi. Innym jest liczność tzw. publiczności; wolimy udzielać odpowiedzi, które przydadzą się wielu ludziom, a nie nielicznym.

Naturalnym jest, że my, a także autorzy popularnego oprogramowania, cały czas otrzymujemy więcej wiadomości - źle ukierunkowanych wiadomości - niż jesteśmy w stanie przetrawić. Dołączając do tego szumu informacyjnego, w ekstremalnych sytuacjach Twoja wiadomość może zostać tą, która przepełni czarę goryczy - niejednokrotnie zdarzyło się, że niektórzy z nas wycofywali swój wkład w popularne projekty z powodu zalewu bezużytecznych maili, doprowadzającego do sytuacji, w której korzystanie z własnej skrzynki pocztowej staje się nieznośne.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
W drugiej kolejności korzystaj z list dyskusyjnych projektów

Jeśli interesujący Cię projekt ma własną listę dyskusyjną developerów, pisz na tę listę, a nie do poszczególnych osób - nawet jeśli wiesz, kto może najlepiej odpowiedzieć na Twoje pytanie. Adres listy dyskusyjnej znajdziesz w dokumentacji bądź na stronie domowej projektu. Takie posunięcie ma kilka zalet:

* Każde pytanie, które jest wystarczająco dobre, by zadać je jednemu z developerów, jest wystarczająco dobre, by zadać je pozostałym. W przeciwnym razie - jeżeli uważasz, że pytanie jest zbyt głupie, by zadać je na tej liście - nie ma powodu, by niepokoić poszczególnych developerów.
* Pytania zadawane na liście developerzy mogą rozdzielać między siebie. Jeden developer (szczególnie prowadzący projekt) może być zbyt zajęty, by odpowiedzieć na Twoje pytanie, a inny nie.
* Większość list dyskusyjnych posiada archiwa poindeksowane przez wyszukiwarki WWW. Dzięki temu kazdy będzie mógł znaleźć Twoje pytanie wraz z odpowiedziami już na etapie przeszukiwania sieci, co oszczędzi uczestnikom forum plagi powtarzających się pytań.
* Jeśli pewne pytania są zadawane dość często, może to być wskazówką dla developerów, by poprawić dokumentację lub sam program tak, by był bardziej przejrzysty.

Jeśli projekt ma zarówno listę dla użytkowników, jak i developerów (albo "koderów"), a Ty nie grzebiesz w kodzie, pytaj na liście/forum użytkowników. Nie spodziewaj się, że otrzymasz pomoc na liście developerów - tam Twoje pytanie będzie tylko przeszkadzać w wymianie innego rodzaju informacji.

Jeśli jednak jesteś pewien, że Twój problem jest niezwykły, a z listy/forum dla użytkowników przez parę dni nie uzyskałeś pomocy, możesz spróbować pytać na liście dla developerów. Przedtem koniecznie obserwuj ją przez kilka dni, żeby wyczuć klimat (ta rada dotyczy każdej prywatnej czy półprywatnej listy).

Jeśli nie możesz znaleźć adresu listy, a widzisz jedynie adres maintainera, napisz do niego. Nie musi to oznaczać, że lista dyskusyjna nie istnieje. Zaznacz w mailu, że pomimo prób nie udało Ci się znaleźć odpowiedniej listy, a także, że nie masz nic przeciwko przesłaniu Twojego listu do innych osób. Wielu ludzi uważa, że prywatny list musi pozostać prywatny, nawet jeśli nie zawiera żadnych tajnych danych. Takie pozwolenie daje odbiorcy wybór, co zrobić z listem od Ciebie.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Używaj treściwych, precyzyjnych tematów w nagłówkach

Na listach pocztowych lub grupach dyskusyjnych najlepszym sposobem na przyciągnęcie uwagi ekspertów jest temat w nagłówku Twojej wiadomości zawarty w około 50 znakach (lub mniej). Nie trać szansy na ich odpowiedź, pisząc bełkot w stylu "Proszę, pomóżcie mi" (nie mówiąc już o "PROSZĘ, POMUSZCIE!"; wiadomości z takim tematem omijamy odruchowo). Nie próbuj wywrzeć na nas wrażenia, ukazując ogrom swojego cierpienia.

Dobrym zwyczajem stosowanym przez organizacje wsparcia technicznego jest trzymanie się w tematach konwencji "obiekt - nieprawidłowość". Część "obiekt" określa, z jaką rzeczą lub grupą rzeczy wystąpił problem, w części "nieprawidłowość" jest opis niespodziewanego zachowania.

Głupio:

POMOCY! Nie działa mi grafika w laptopie!

Mądrze:

W XFree86 4.1 znika kursor, grafika Fooware z chipsetem MV1004

Najrozsądniej:

XFree86 4.1 na grafice Fooware z chipsetem MV1004 - znikający kursor

Konwencja opisywania "obiekt - nieprawidłowość" pomoże Ci sformułować problem w szczegółowy sposób. Co jest nie tak? To tylko kursor, czy może także karta graficzna? Czy to jest normalne dla XFree86? Dla wersji 4.1? Czy to jest charakterystyczne dla chipsetów grafiki Fooware? Dla modelu MV1004? Jeśli widzimy rezultaty tych obserwacji, możemy od razu zrozumieć, co jest przyczyną Twoich problemów i stwierdzić na pierwszy rzut oka, jakiego rodzaju to jest problem.

Przeglądanie archiwum najczęściej odbywa się po tematach. Wybierz swój temat tak, by jak najlepiej odpowiadał treści pytania - dzięki temu następny przeszukujący archiwa w związku z problemem podobnym do Twojego znajdzie odpowiedni wątek i nie będzie musiał pytać jeszcze raz.

Jeśli zadajesz pytanie w odpowiedzi na inną wiadomość (Reply), pamiętaj, aby tak zmienić temat listu, żeby było widać, że zadajesz pytanie. Temat, który wygląda tak: "Re: test" lub "Re: nowy bug" prawdopodobnie nie przyciągnie wystarczającej uwagi. Wycinaj również cytaty poprzedniej wiadomości do minimum, zgodnie z wątkiem.

Jeżeli chcesz utworzyć nowy wątek, nie zrobisz tego poprzez odpowiedź na inną wiadomość. Niektóre klienty poczty (jak np. mutt) zezwalają na sortowanie wiadomości w wątkach i ukrywanie ich w ten sposób. Osoby, które tak robią, nie zobaczą Twojej wiadomości.

Zmiana tematu nie wystarczy. Mutt, a także prawdopodobnie inne klienty poczty, sprawdzają pozostałe informacje w nagłówkach wiadomości w celu przyporządkowania ich do wątku. Najlepiej po prostu utworzyć nową wiadomość.

Na forach WWW panują nieco inne zasady. Wiadomości są związane tylko z konkretnymi dyskusjami i nie można ich znaleźć poza wątkami. Zmiana tematu nie jest więc konieczna (na niektórych forach jest wręcz niemożliwa). Jednak zadawanie pytania w odpowiedzi na inny artykuł jest w ogóle kiepskim pomysłem - przeczytają je tylko obserwatorzy konkretnego wątku. Jeśli więc chcesz zainteresować kogoś oprócz osób aktywnych w tym wątku, załóż nowy.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Spraw, by łatwo było odpowiedzieć

Zakończenie wiadomości sentencją "proszę słać odpowiedź na adres..." raczej spowoduje, że nie dostaniesz żadnej odpowiedzi. Jeżeli nie jesteś w stanie wygospodarować kilku sekund na ustawienie poprawnego pola Reply-To:, nikt z nas nie wygospodaruje kilku sekund na przeanalizowanie Twojego problemu. Jeżeli Twój klient poczty nie ma takich możliwości, korzystaj z lepszego klienta. Jeżeli Twój system operacyjny nie oferuje żadnego klienta poczty z takimi możliwościami, zaopatrz się w lepszy system.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Pisz poprawnie stylistycznie, gramatycznie i ortograficznie

Z doświadczenia wiemy, że ludzie, którzy niedbale i niechlujnie piszą posty, najczęściej są niedbali i niechlujni w myśleniu i programowaniu. Odpowiadanie na pytania takim ludziom mija się z celem, wolimy inaczej wykorzystać czas.

Formułowanie swoich pytań jasno i zrozumiale jest zatem bardzo ważne. Jeśli nie chce Ci się tego zrobić, nie oczekuj, że zwrócimy na Ciebie uwagę. Zadbaj o poprawność językową. Nie chodzi tu o sztywność czy oficjalność - porozumiewamy się raczej językiem swobodnym, żargonowym i z humorem, jesteśmy jednak bardzo precyzyjni. Precyzja jest konieczna - dzięki temu widać, że jesteś myślący i uważny.

Pisząc, używaj poprawnie znaków przestankowych oraz wielkich i małych liter. Nie PISZ WIELKIMI LITERAMI - jest to niegrzeczne i rozumiane jako krzyk. (Pisanie samymi małymi literami jest nieco mniej drażniące, jednak trudne do odczytania. Alanowi Coxowi to ujdzie, ale Tobie nie.)

Jeśli piszesz jak półanalfabeta, zostaniesz prawdopodobnie zignorowany. Pisanie l337 h4X0r - 'haksorskim alfabetem' - jest podłożeniem głowy pod topór i gwarantuje grobową ciszę (w najlepszym przypadku zostaniesz uraczony sarkazmem i kilkoma lekceważącymi radami).

Jeśli zadajesz pytanie na forum, na którym nie używa się Twojego rodzimego języka, możesz spodziewać się pewnej tolerancji dla błędów gramatycznych i ortograficznych - ale zerowej dla lenistwa (tak jest, zwykle potrafimy dostrzec różnicę). Ponadto jeżeli nie znasz języka rozmówców - pisz po angielsku. Raczej olewamy pytania zadane w niezrozumiałym dla nas języku; angielski uważany jest za język 'roboczy' Internetu. Pisząc po angielsku, minimalizujesz prawdopodobieństwo odrzucenia swojego pytania.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Wysyłaj pytania w łatwych do zrozumienia formatach

Jeżeli Twoje pytanie będzie trudne do odczytania, najprawdopodobnej zostanie zignorowane. Dlatego:

* Wysyłaj pocztę w formacie plain text (nie jest trudno wyłączyć HTML).
* Załączniki MIME są dopuszczalne, jeśli zawierają istotną treść (np. plik źródłowy, łatkę), a nie śmieci dołączane przez Twojego klienta pocztowego (np. kopię Twojej wiadomości).
* Nie wysyłaj maili, w których akapity tworzą wielokrotnie zawinięte linie. Utrudnia to odpowiedź na jakiś fragment maila. Pamiętaj, że osoba odpowiadająca może czytać Twojego maila na ekranie z ograniczeniem długości linii do 80 znaków, więc ustaw zawijanie linii na wartość niższą niż 80.
* Nie zawijaj wierszy w cytowanych danych (we fragmentach logów czy zapisów sesji). Dane powinny być załączone w niezmienionej formie, tak, aby czytający widzieli dokładnie to samo, co Ty.
* Nie wysyłaj maili z kodowaniem MIME Quoted Printable na fora angielskojęzyczne. Tego typu kodowanie może być konieczne, gdy wysyłasz maila w języku, którego znaki diakrytyczne nie są określone w tablicy ASCII, ale, niestety, wiele klientów pocztowych nie obsługuje tego kodowania. Znaki te mogą być niepoprawnie wyświetlane i wprowadzą bałagan w wiadomości.
* Nigdy nie oczekuj, że ktoś z nas zada sobie trud odczytania materiałów w zamkniętych, płatnych formatach, takich jak na przykład dokumenty Microsoft Worda czy Excela. Większość z nas reaguje na tego typu dokumenty tak, jak Ty na psie odchody na wycieraczce.
* Jeśli wysyłasz pocztę z systemu Windows, wyłącz te głupie microsoftowe "Smart Quotes". Dzięki temu Twój mail nie będzie okropnie uśmiecony ozdobnikami.
* Na forach WWW nie nadużywaj smileyów i możliwości htmla. Uśmieszek czy dwa są OK, ale kolorowany tekst jest uważany za lamerski. Nadużywanie uśmieszków, kolorów i innych ozdobników sprawi, że będziesz wyglądać jak rozchichotana nastolatka, co zasadniczo nie jest najlepszym pomysłem, jeśli przychodzisz po odpowiedzi, a nie na podryw.

Jeśli używasz klientów pocztowych pracujących w środowisku graficznym (Netscape Messanger, MS Outlook itp.) i pracujesz z ustawieniami domyślnymi, możesz naruszyć powyższe zasady. Większość klientów posiada opcję "Podejrzyj źródło" - w ten sposób sprawdź, czy poza czystym tekstem nie wysyłasz jakichś śmieci.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:46
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Bądź precyzyjny i podawaj dokładne informacje dotyczące problemu

* Opisz swój problem lub błąd, który znalazłeś, dokładnie i przejrzyście.
* Opisz środowisko, w którym się pojawia (sprzęt, system, aplikacja, cokolwiek). Zaznacz wersję bądź dystrybucję systemu (na przykład "Red Hat 8.0", "Slackware 5.1" itp.).
* Opisz, co sprawdziłeś, próbując zrozumieć problem, zanim zadałeś pytanie.
* Opisz, jakie kroki podjąłeś, żeby ustalić, co jest problemem, zanim zadałeś pytanie.
* Opisz wszelkie zmiany w komputerze i konfiguracji oprogramowania, jakie zaszły w ostatnim czasie i mogą mieć znaczenie.

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by odpowiedzieć na pytania, jakie zostaną Ci przez nas zadane.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Dużo nie znaczy dobrze

Musisz precyzyjnie i konkretnie określić problem. Nie pakuj olbrzymiej ilości kodu lub informacji w swoje pytanie. Jeśli masz wielki, skomplikowany wynik błędnego działania jakiegoś programu, spróbuj przyciąć go, uczynić jak najmniejszym.

Ma to sens z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, zauważalny wysiłek włożony w uproszczenie pytania sprawi, że z większym prawdopodobieństwem otrzymasz odpowiedzi. Po drugie, samo uproszczenie pytania sprawi, że szybciej ktoś odpowie. Po trzecie, w procesie oczyszczania raportu o błędzie może sam wpadniesz na rozwiązanie lub znajdziesz obejście.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Nie ogłaszaj, że znalazłeś błąd

Kiedy masz problem z kawałkiem kodu, nie twierdź, że znalazłeś błąd, dopóki nie będziesz tego absolutnie pewien. Podpowiedź: dopóki nie pokażesz kodu łatki, która naprawia błąd, bądź testów porównawczych z poprzednią wersją, które pokazują nieprawidłowe zachowanie, prawdopodobnie nie jesteś wystarczająco pewien.

Pamiętaj, że mnóstwo użytkowników nie miało takiego problemu. W przeciwnym wypadku poznałbyś rozwiązanie podczas czytania dokumentacji i przeszukiwania sieci (bo zrobiłeś to, zanim zacząłeś narzekać, prawda?). A to oznacza, że najprawdopodobniej to Ty popełniasz błąd, a oprogramowanie jest w porządku.

Osoby, które napisały oprogramowanie, włożyły dużo ciężkiej pracy, by działało ono jak najlepiej. Twierdząc, że znalazłeś błąd, sugerujesz, że ktoś coś gdzieś zrobił źle i najczęściej w ten sposób obrażasz tego kogoś - nawet jeżeli masz rację. Bardzo niedyplomatycznie jest zakrzyknąć "błąd" w polu tematu.

Zadając pytanie, najlepiej zaznaczyć, że prawdopodobnie to Ty coś robisz nie tak, nawet jeśli jesteś pewny, że znalazłeś błąd. Jeżeli rzeczywiście coś jest źle, dowiesz się w odpowiedzi. Postępując tak, jak radzimy, stawiasz się w sytuacji, w której maintainerzy będą chcieli raczej Cię przeprosić, jeżeli faktycznie był błąd, niż zdenerwują się, że oskarżasz ich o błąd, który sam popełniłeś.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Płaszczenie się nie zastąpi odrobienia pracy domowej

Niektórzy ludzie, zrozumiawszy, że nie powinni byli zachowywać się arogancko i ordynarnie, domagając się odpowiedzi, przesadzają w drugą stronę i zaczynają się płaszczyć. "Wiem, że jestem żałosnym lamerem, ale...". Takie zachowanie nie pomaga, a jest szczególnie denerwujące, kiedy łączy się z niezrozumieniem problemu.

Nie marnuj swojego i naszego czasu na niedojrzałe zagrywki. Zamiast tego zbierz fakty i przedstaw pytanie tak jasno, jak potrafisz. Zdecydowanie lepiej zaprezentować się w ten sposób, niż się płaszczyć.

Niektóre fora mają wydzielone miejsca na pytania początkujących. Jeśli czujesz, że Twój problem jest prosty, pytaj tam. I nie płaszcz się.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Opisz symptomy problemu, a nie Twoje domysły

Nie pisz co, według Ciebie powoduje problem (gdyby Twoje domysły były słuszne, nie potrzebowałbyś pomocy). Upewnij się, że podajesz konkretne objawy problemu, a nie własną interpretację czy teorię. Interpretacje i diagnozy pozostaw nam. Jeśli uważasz, że Twoje domysły mogą być ważne, zaznacz, że tylko zgadujesz, i wyjaśnij, czemu to nie wystarczyło.

Głupio:

Ciągle otrzymuję błąd SIG11 podczas kompilacji jądra i podejrzewam jakieś uszkodzenie podzespołu płyty głównej. Jak najlepiej to sprawdzić?

Mądrze:

Mój domowy K6/233 z płytą główną FIC-PA2007 (chipset VIA Apollo VP2) oraz 256MB RAM-u Corsair PC133 SDRAM zwraca błąd SIG11 po dwudziestu minutach od włączenia podczas procesu kompilacji jądra, ale nigdy w ciągu pierwszych 20 minut. Reboot nie powoduje restartu zegara, natomiast wyłączenie wszystkiego - tak. Wymiana RAM-u nie pomogła. Interesująca część logu z zapisem procesu kompilacji wygląda tak.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Opisz symptomy problemu w kolejności chronologicznej

Najbardziej użyteczna wskazówka w rozszyfrowywaniu czegoś, co poszło źle, najczęściej leży w zdarzeniach bezpośrednio to poprzedzających. Zatem Twój raport powinien opisywać dokładnie, co zrobiłeś lub co zrobiła maszyna - od początku do końca. W przypadku linii poleceń tworzenie logów sesji (np. używając programu script) i przytoczenie stosownych mniej więcej dwudziestu linii może bardzo pomóc.

Jeśli program, którego problem dotyczy, posiada wbudowane opcje diagnostyczne (jak np: -v for verbose), spróbuj pomyśleć nad takich ich dobraniem, by wydobyć możliwie jak najwięcej pożytecznych informacji.

Jeśli Twój raport zrobił się dosyć duży (większy niż 4 akapity), dobrze byłoby streścić krótko problem na początku, a następnie resztę przedstawić w kolejności chronologicznej. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego szukać podczas czytania Twojego raportu.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
RE: Jak mądrze zadawać pytania? (poradnik)
Opisz cel, a nie kroki na drodze do jego osiągnięcia

Jeżeli próbujesz dowiedzieć się, jak coś zrobić (a nie zaraportować błąd), zacznij od przedstawienia celu. Dopiero potem wypunktuj kroki prowadzące do tego, na czym utknąłeś.

Często ludzie, którzy potrzebują pomocy technicznej, mają cel dokładnie sformułowany i utykają po drodze, którą uważają za jedyną możliwą. Przychodzą po pomoc w jednym z kroków postępowania, ale nie zdają sobie sprawy, że to cały sposób jest błędny. Często przełamanie takiego toku rozumowania wymaga większego wysiłku.

Głupio:

Jak ustawić przycisk kolorów w programie FooDraw, aby otrzymać heksadecymalną wartość RGB?

Mądrze:

Próbuję zastąpić tablicę kolorów w obrazku wybranymi przez siebie wartościami. Jedyne wyjście, jakie widzę, to edycja każdej tablicy, ale nie mogę w programie FooDraw zmusić przycisku kolorów do pobrania heksadecymalnej wartości RGB.

Druga wersja pytania jest lepsza - dopuszcza możliwość odpowiedzi sugerującej użycie lepszego narzędzia do tego zadania.

Windows 8 Forum | w8f.pl
 
House
Ranga: Administrator
Liczba postów: 53
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 0
Pomógł: 1
24.09.2012, 00:47
Reklama: System reklamy Test


Temat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook