Twórca „Minecrafta” odmawia certyfikacji gry dla Windows 8

 
 

Twórca „Minecrafta” odmawia certyfikacji gry dla Windows 8

 
Twórca „Minecrafta” odmawia certyfikacji gry dla Windows 8
Markus „Notch” Persson odmówił certyfikacji „Minecrafta” dla systemu Windows 8, a dokładniej dla platformy cyfrowej dystrybucji oprogramowania Windows Store. Uważa bowiem, że Microsoft rujnuje rynek PC.

„Minecraft” to prawdziwy fenomen ostatnich lat, który na zawsze wpisał się na karty historii elektronicznej rozrywki. Stopniowo pojawiał się również na kolejnych platformach sprzętowych – obecnie można w niego zagrać nie tylko na PC i Mac, lecz również na Androidzie, iPhone i konsoli Xbox 360. Markus „Notch” Persson, twórca hitu który uczynił go milionerem, znany jest natomiast ze specyficznego podejścia do piractwa (odmiennego od wizji wielkich wydawców) oraz popierania otwartego oprogramowania. Nic więc dziwnego, że sympatyczny Szwed nie jest zachwycony zmianami, które Microsoft wprowadził w systemie Windows 8.

Gdy przedstawiciele giganta z Redmond zaproponowali mu certyfikację „Minecrafta” do wirtualnego sklepu Windows Store odmówił, opisując całą sprawę na Twitterze. Notch nie pożałował gorzkich słów pisząc:

„Dostałem maila od Microsoftu. Chcieli abym pomógł certyfikować „Minecrafta” dla Windows 8. Powiedziałem im, żeby przestali rujnować PC jako otwartą platformę.

Wolałbym już, by „Minecraft” w ogóle nie działał na Windows 8, niż z nimi współpracować. Może w ten sposób przekonamy kilka osób, by nie przenosiły się na Windows 8…”


Warto dodać, że nie Markus Persson nie jest pierwszą osobą z branży gier wideo, która otwarcie krytykuje nowy system. Zrobili to m.in. przedstawiciele Valve i Blizzarda. Decyzja Notcha może jednak negatywnie odbić się na wizerunku nowego systemu – „Minecraft” ma 42 miliony zarejestrowanych kont, z których 7,5 miliona wykupiło pełną wersję gry. Wszyscy ci gracze tworzą bardzo silną, zgraną społeczność. Jeśli ich ulubiony twórca przestrzega przed polityką Microsoftu, zapewne będą przekazywać tę opinię dalej.

Twórcom gier nie podoba się to, że stopniowe rozwijanie Windows Store może kiedyś skończyć się tak, że sklep giganta z Redmond, będący swoistą odpowiedzią na iTunes, pozostanie jedyną formą wydawania oprogramowania dla Windows 8. Uderzyłoby to zwłaszcza w niezależnych deweloperów i amatorskie projekty, które – co widać na przykładzie „Minecrafta” – mają nierzadko olbrzymi potencjał.

Twórca „Minecrafta” odmawia certyfikacji gry dla Windows 8

Źródło: venturebeat.com

Piszę poprawnie po polsku!

 
Portator
Ranga: Redaktor
Liczba postów: 3.458
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 2
Pomógł: 6
29.09.2012, 06:40
Odpowiedz
 
Reklama: System reklamy TestTemat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 0 głosów.

Google
Facebook