Ubuntu chce zarabiać. Straszne!

 
Ubuntu chce zarabiać. Straszne!
Stało się. Canonical ujawniło swoją pazerność. No bo przecież to jest oburzające, że jakakolwiek dystrybucja chce na siebie zarabiać. ¡No pasarán!

O co się konkretnie rozchodzi? Mianowicie Ubuntu 12.10 podczas wyszukiwania w Dash będzie pokazywać wyniki z Amazona i Ubuntu One Music Store. Tak, w Dahsu będą płatne rzeczy, na których Canonical będzie zarabiać. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Ubuntu chce zarabiać. Straszne!

Można się sprzeczać czy to moralne czy nie, by umieszczać takie rzeczy w systemowej wyszukiwarce, ale jedno pozostaje bez zwątpienia - Ubuntu musi na siebie zarobić, bo inaczej to po prostu nie wypali i wszelkie nieinwazyjne metody (nie wymuszające na nas płacenia) powinny być mile widziane. Ubuntu w ten sposób będzie dostawać mniejszy (Amazon) lub większy (U1 Music Store) procent od wydanych przez nas pieniędzy. Cóż złego jest w tym, ze mogę sobie kupić najnowszego Kindle Fire lub podręcznik do .NET prosto z Dasha? Nic. Na tym polega całe piękno Dasha - bezpośredni dostęp do contentu. Zamiast klikać po milionie aplikacji wszystko mam w jednym miejscu. To co chcę wpisuje do Dasha, a on mi odpowiada, że takie i inne rzeczy ma na stanie. Problem jest taki, że niektóre rzeczy nie są darmowe - taki jest nasz brutalny świat, nie wszystko jest za darmo, a nawet większość jest płatna. Ale jeżeli czyjeś ołpensorsowe serducho nie może tego nadal znieść, to może to odinstalować pakiet unity-lens-shopping i pozbyć się tej komerchy, choć to jest paranoja. Nie zapominajcie, że Ubuntu jest darmowe i w jakiś sposób musi zdobywać środki na utrzymanie się.

Swoją drogą płacenie haraczu w wysokości paruset PLN za Windows przy kupnie laptopa jest OK, niezależnie czy go będzie się używać czy tez nie, a mały procent dla Canonical przy kupowaniu na Amazonie już jest be? Jeżeli ktoś tak myśli to naprawdę radzę wziąć młotek i stuknąć się w czaszkę. Tak aby zabolało. Ale najpierw radzę zapoznać się z argumentacją (bardzo sensowną) http://www.markshuttleworth.com/archives/1182

Za: Linuxgeek - Blog linuksowego geeka

Piszę poprawnie po polsku!

 
Portator
Ranga: Redaktor
Liczba postów: 3.458
Dołączył: 09 2012

Podziękował: 2
Pomógł: 6
25.09.2012, 08:46
RE: Ubuntu chce zarabiać. Straszne!
Moim zdaniem tytuł dramatyzuje Cwaniak. Przy wyszukiwaniu aplikacji podawane są również wyniki z centrum oprogramowania Ubuntu. Nic strasznego. Przecież nie będą to wyskakujące flash banery czy ch** wie co. Będą to tylko propozycje. A jak komuś się nie spodobają to może to usunąć Cwaniak.

[img]http://ubuntuone.com/3SM1PIy2xzq44GzilBaTOj[/img]
Copyright © 2012 by DamiaX
 
DamiaX
Ranga: User systemu
Liczba postów: 298
Dołączył: 09 2012
Reputacja: 3

Podziękował: 0
Pomógł: 0
25.09.2012, 11:52
Odpowiedz
 
Reklama: System reklamy TestTemat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook